All

5 najbardziej znanych polskich sportowców na świecie

Z pewnością wiele razy składałeś u bukmacherów internetowych takich jak GG.Bet zakłady bukmacherskie na różne wydarzenia sportowe i pokrewne. Wygrywałeś, przegrywałeś, śledziłeś rozstrzygnięcia, emocjonowałeś się meczami i rywalizacjami… Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, którzy z naszych sportowców są najbardziej znani na całym świecie? Jedno lub dwa nazwiska są w zasadzie oczywiste. Co z resztą?

Dziś więc spróbujemy się przyjrzeć naszym sportsmenom i sportsmenkom, którzy są rozpoznawani nie tylko w naszym kraju, ale także przez fanów sportu (lub konkretnej dyscypliny) na całym świecie. Przy czym dla utrudnienia skupimy się tylko na zawodnikach czynnie uprawiających swoją dyscyplinę. Wymienienie tutaj na przykład Adama Małysza, Jerzego Kukuczki, Andrzeja Gołoty, czy też Marcina Gortata byłoby zdecydowanie pójściem na skróty!

Zapraszamy więc do poświęcenia kilku minut na przeczytanie naszego artykułu!

Robert Lewandowski

Z pewnością nikogo nie zdziwi pozycja pierwsza na naszej liście. W końcu Robert Lewandowski jest obecnie najlepszym na świecie sportowcem uprawiającym najpopularniejszą dyscyplinę sportu. A taką jest bez żadnych wątpliwości piłka nożna. Co więcej, Robert Lewandowski może być także wzorem do naśladowania dla innych graczy oraz adeptów tej dyscypliny sportu. Pokazuje on doskonale, jak ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami można wspomóc swój naturalny talent tak, aby dojść na sam szczyt.

Pamiętajmy, że początki kariery pana Roberta nie były usłane różami. Skreślenie przez Legię Warszawa, ciężka kontuzja na samym początku drogi jako zawodowego piłkarza spowodowały, że Robert Lewandowski w pewnym momencie nosił się nawet z zamiarem przerwania kariery i zmiany profesji. Jednak dzięki wytrwałości i uporowi zdołał wrócić na właściwą ścieżkę, w czym pomogli mu włodarze Znicza Pruszków. Tam zdołał pokazać się z dobrej strony, w efekcie czego zainteresował się nim Lech Poznań. Dalej poszło już z górki – znakomite występy w poznańskiej drużynie, oferta z Bundesligi złożona przez Borussię Dortmund, potem przejście do Bayernu i zwieńczenie kariery w postaci zdobycia Ligi Mistrzów w tym roku.

Nie będzie więc żadną przesadą stwierdzenie, że Robert Lewandowski jest najbardziej znanym polskim sportowcem wszech czasów.

Kamil Stoch

Drugi na naszej liście znalazł się Kamil Stoch. To powszechnie znany w naszym kraju skoczek narciarski, który zastąpił w roli ogólnokrajowego idola inną legendę, Adama Małysza. Dziś znów możemy mówić o „Stochomanii”, a w niedzielne popołudnia woła się przed telewizory „bo zaraz skacze Stoch”. Tak, nawet mimo tego, że skoki narciarskie są dyscypliną dosyć niszową i uprawianą na poważnie w zaledwie kilku krajach świata, to nie można Kamilowi Stochowi odmówić tego, że zdołał się przebić do świadomości nie tylko kibiców tego sportu w Polsce, ale także do umysłów przeciętnych oglądaczy przed telewizorami z wielu krajów Europy i świata. To przy tak mało popularnej dyscyplinie jest naprawdę ogromnym sukcesem.

Zresztą Kamil Stoch nie znalazł się na naszej liście tylko z racji popularności. Przemawiają za nim naprawdę spore sukcesy, jakie odnotował w trakcie swojej kariery. Dwukrotnie wygrał legendarny Turniej Czterech Skoczni, trzy razy zdobył złoto na igrzyskach olimpijskich, był mistrzem świata, wicemistrzem w lotach narciarskich, dwa razy zgarnął Puchar Świata w skokach narciarskich i zanotował wiele innych pomniejszych sukcesów. Wystarczy tylko wspomnieć o tym, że jest drugim w historii skoczkiem, który wygrał wszystkie zawody w ramach Turnieju Czterech Skoczni, po Svenie Hannawaldzie.

Iga Świątek

Wielu miłośników sportu w tym momencie może się nieco obruszyć, widząc w tym miejscu naszą młodą tenisistkę. Jednak fakty są bezsporne. Tenis ziemny jest trzecią najpopularniejszą dyscypliną sportową, a to oznacza, że wszelkie sukcesy odniesione na kortach mają gigantyczne przełożenie na popularność. Iga Świątek nie jest jednorazowym przypadkiem, meteorem pokroju Wojciecha Fortuny i jego złotego medalu z olimpiady w Sapporo. Iga przez cały 2020 rok udowadniała, że nieustannie poprawia swoją grę, wchodząc szybko na kolejne poziomy zaawansowania. Owoce ciężkiej pracy przyszły na przełomie września i października 2020 roku, kiedy to Iga Świątek w ramach French Open pokonała wszystkie rywalki, jakie stanęły jej na drodze, w efekcie czego została pierwszym graczem z Polski, który kiedykolwiek zwyciężył w grze pojedynczej w turnieju wielkoszlemowym. To jest sukces, którego nie można w żaden sposób zlekceważyć!

Mateusz Ponitka

Mateusz Ponitka to obok Marcina Gortata najbardziej znany nasz koszykarz. Na szeroką rozpoznawalność zasłużył (wraz z całą reprezentacją Polski) na mistrzostwach świata, jakie rozgrywane były w Chinach w 2019 roku. Gracz ten wielokrotnie występował w Eurolidze, notując znakomite występy, obecnie reprezentuje barwy Zenitu St. Petersburg.

Ma na koncie wiele sukcesów, jak na przykład dwukrotne mistrzostwo Belgii i Polski oraz nagrodę dla najlepszego gracza ligi tureckiej.

Bartosz Zmarzlik

Tę postać znają bez wątpienia wszyscy fani żużla na całym świecie. To znakomity zawodnik, który jako trzeci Polak zdołał zdobyć tytuł indywidualnego mistrza świata w żużlu, w 2019 roku. Dołączył tym samym do grona takich znakomitości, jak Jerzy Szczakiel i Tomasz Gollob.

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button