All

Jak rozpocząć biznes w Polsce?

W obecnych czasach o poważnym stopniu niestabilności gospodarczej nie tylko w Polsce, ale także w zasadzie we wszystkich krajach świata, coraz więcej ludzi traci swoją standardową, dotychczasową pracę. W wielu przypadkach osoby takie rozważają wzięcie sprawy w swoje ręce i założenie własnego biznesu. Ponadto także wielu młodych ludzi nie bierze w ogóle możliwości zatrudnienia u jakiegoś większego pracodawcy, ale chce prowadzić swoją własną działalność, na własnych warunkach i zasadach, czyli krótko mówiąc, być swoim własnym szefem.

Niestety w Polsce panuje dość rozbuchana biurokracja, założenie firmy wiążę się z szeregiem formularzy, papierów, wniosków, biegania po urzędach i całego tego zamieszania, które może zniechęcać wielu początkujących w tej dziedzinie. Zanim w ogóle zabierzesz się za całą procedurę, to niestety musisz też przygotować się teoretycznie, by wiedzieć, co dokładnie powinieneś zrobić i jakie rodzaje działalności wybrać, ale bez obaw, dziś postaramy Ci się wyjaśnić kilka podstawowych kwestii.

Jak założyć własną firmę w Polsce?

Na całe szczęście teraz większość rzeczy można już zrobić przez Internet, odpada więc konieczność żmudnego wypełniania różnego rodzaju druczków i odwiedzania kolejnych urzędów oraz użerania się z niezwykle przyjaźnie nastawionymi do petenta urzędnikami. Większość kroków trzeba wykonać osobiście, nie można niczego przeskoczyć. Plus taki, że możesz to zrobić, siedząc wygodnie w domu przed komputerem. Сo konkretnie Cię czeka do zrobienia?

Na początek — jaką działalność chcesz prowadzić?

Jeśli jesteś zupełnie początkującą osobą i chcesz dopiero stawiać pierwsze kroki w świecie biznesu, do tego chcesz działać sam, to zapewne rozpoczniesz od jednoosobowej działalności gospodarczej. To najprostsza forma działalności i do tego najszybciej możesz ją założyć. Wystarczy zgłosić fakt otwarcia własnej firmy o takim charakterze przez Internet w witrynie CEIDG i to już wszystko.

W przypadku, gdy biznes zamierza prowadzić większa liczba osób, czyli co najmniej dwie, to pojawiają się w tym momencie o wiele bardziej rozbudowane możliwości. Możesz na przykład zdecydować się na utworzenie spółki cywilnej, jawnej, z ograniczoną odpowiedzialnością itp. Forma takiej spółki zależy od wielu czynników, w tym między innymi stopnia zaufania partnerów, majątku założycielskiego, a nawet rodzaju prowadzonej działalności (na przykład spółka partnerska może obejmować tylko ściśle określone wolne zawody). W tym artykule nie będziemy jednak się bliżej nad tym rozwodzić, jako że po prostu nie starczy nam na to miejsca!

Ale ogólnie masz do dyspozycji następujące rodzaje firm w Polsce:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza;
  • Spółka cywilna;
  • Spółki prawa handlowego;
  • Spółka jawna;
  • Spółka partnerska;
  • Spółka komandytowa;
  • Spółka komandytowo-akcyjna;
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • Spółka akcyjna.

Forma opodatkowania

W tym momencie wkraczamy na bardzo grząski gruntu, bowiem możesz wybrać cztery różne formy opodatkowania. Są to ryczałt, karta podatkowa, CIT oraz PIT. Większość przedsiębiorców wybierze PIT lub CIT, ale niektóre rodzaje działalności mogą wybrać podatek ryczałtowy lub kartę podatkową. Wszystko zależy jednak od formy prawnej Twojej firmy oraz zakresu działalności. Nie postępuj zbyt pochopnie, bo błędny wybór formy opodatkowania może wiązać się z bardzo wysokimi karami finansowymi. W razie wątpliwości po prostu skorzystaj z porady specjalisty zajmującego się działalnością biznesową, na przykład doświadczonego biura księgowego.

Wybór zakresu działalności

To kolejny krok, który należy niezwykle uważnie przemyśleć. Ma on bowiem czasami bardzo daleko idące konsekwencje. Samego wyboru dokonujesz, wpisując w formularzu rejestracyjnym zestaw kodów PKD odpowiadających Twojej działalności. Listę takich kodów znajdziesz w instrukcji do wniosku w CEIDG oraz w wielu miejscach w Internecie.

Ogólna zasada jest taka, że kody PKD powinny odpowiadać rodzajowi prowadzonej przez Ciebie działalności. Tutaj obowiązują dwie istotne reguły:

  • Lista kodów PKD nie może być węższa, niż faktycznie prowadzona przez Ciebie działalność. Wiąże się to z tym, że będziesz musiał wystawiać faktury VAT lub paragony swoim kontrahentom. Na takiej fakturze wyszczególnione będą sprzedawane przez Ciebie towary lub usługi. One także mają swoje własne kody, które muszą zawierać się w zestawie kodów PKD dla Twojej działalności. Kody towarów i usług wykraczające poza PKD to bardzo częsty błąd początkujących przedsiębiorców, który wiąże się z poważnymi konsekwencjami.
  • Lista kodów PKD może być szersza od faktycznie prowadzonej działalności. Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś wpisać wszystko, co Ci tylko przyjdzie na myśl. Nie będzie problemu, jeśli dopiszesz do listy te zakresy działalności, którymi być może zajmiesz się w przyszłości, ale jeszcze niekoniecznie teraz. Jest to w pełni dozwolone.

Sama lista kodów PKD ma o tyle istotne znaczenie, że w niektórych wypadkach wpływa na inne aspekty Twojej działalności. Na przykład możesz wybrać opodatkowanie ryczałtem w przypadku prowadzenia działalności handlowej. Jeśli w kodach PKD wpiszesz także handel częściami do samochodów i ogólnie pojazdów mechanicznych, to ten konkretny wpis wyklucza możliwość korzystania z opodatkowania ryczałtowego. Ponadto niektóre rodzaje usług, jak na przykład gry kasynowe online lub zakłady bukmacherskie wiążą się z koniecznością spełnienia szeregu dodatkowych formalności, z których uzyskanie specjalnej licencji Ministerstwa Finansów jest jednym z mniejszych problemów.

Prowadzenie księgowości

To kolejny krok do rozważenia. Czy chcesz samodzielnie zajmować się kwestiami księgowymi i podatkowymi, czy też wolisz zlecić to jakiemuś biuru rachunkowemu? Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, to będziesz musiał najpierw podpisać stosowną umowę z biurem, a następnie podać jego dane na formularzu CEIDG.

Wypełnienie wniosku CEIDG

Gdy już masz za sobą wszystkie powyższe kroki, to możesz w końcu przejść do konkretów. Teraz pora wypełnić wreszcie wniosek w CEIDG i oficjalnie otworzyć swoją własną firmę. Ten dzień będzie pierwszym, w którym Twoja firma rozpocznie działalność. Musisz zapamiętać tę datę, bo wiedza ta przyda Ci się w wielu różnych sytuacjach!

Konto bankowe i pieczątka firmowa

Ten punkt nie jest obowiązkowy, aFponadnle pod wieloma względami niezwykle przydatny. Chodzi tutaj o założenie specjalnego konta firmowego, na które będziesz otrzymywać płatności i z którego będziesz zlecać przelewy dla kontrahentów, Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u. Pamiętaj, że każdy rachunek bankowy wykorzystywany przez Ciebie na potrzeby działalności musisz zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Nie musisz jednak obowiązkowo zakładać konta w banku — niemniej jest to bardzo przydatne w codziennym prowadzeniu działalności. Podobne zastrzeżenie dotyczy pieczątki firmowej. Nie musisz jej mieć, ale warto zlecić jej wykonanie.

Related Articles

Leave a Reply

Check Also
Close
Back to top button